Jak wybrać odpowiednie elektroniczne zamki hotelowe?

Zwiększają poziom zadowolenia z obsługi, zapewniają poczucie bezpieczeństwa, a dodatkowo ułatwiają zarządzanie całym obiektem. Nie da się ukryć, że elektroniczne zamki, zamki na kartę powoli stają się standardem w hotelach na całym świecie. Ich niekwestionowaną zaletą jest wygoda. Zarówno dla gości, jak i obsługi, gdyż pozwalają one na szybkie przyznawanie dostępu do określonych pomieszczeń. Na rynku jest obecnie bardzo wiele różnorodnych systemów elektronicznych dedykowanych branży hotelarskiej. Dlatego przy ich wyborze musimy się zastanowić, co tak naprawdę jest nam potrzebne.

Zamki elektroniczne offline czy online?

To najważniejsza kwestia, którą musimy rozważyć przy wyborze. Zamki elektroniczne mogą działać albo w systemie autonomicznym (czyli właśnie offline), albo zintegrowanym (czyli online). Pierwsze rozwiązanie jest najczęściej stosowane na polskim rynku, ponieważ nie wymaga instalowania żadnego okablowania. Jest szybkie i proste w montażu, a przy tym łatwe w obsłudze. Do otwarcia drzwi hotelowych wystarczy odpowiednio zaprogramowana karta. Zasilanie pochodzi przede wszystkim z wymienianych średnio co dwa lata baterii alkalicznych.

Z kolei systemy online nowego typu są na stałe połączone z systemem zarządzania poprzez sieć WiFi. Posiadają własne zasilanie i umożliwiają sprawne programowanie przyznawanych dostępów za pomocą prostej aplikacji na smartfonie. Dzięki nim mamy bieżący podgląd na to, co się dzieje w hotelu. W rezultacie możemy w każdej chwili zmieniać zakres przyznawanych uprawnień bez konieczności zbliżania jakichkolwiek kart do czytników. Szybko i sprawnie wygenerujemy kod dostępu i wyślemy go swoim gościom z praktycznie dowolnego miejsca na świecie.

Jakie zamki wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie środki chcemy na ten cel przeznaczyć oraz w jakim systemie pracujemy. Zdecydowanie tańsze będą systemy offline, jednak wybierając to rozwiązanie musimy się liczyć z koniecznością wydawania kart gościom. Zatem tego typu elektroniczne zamki dedykowane są obiektom z całodobową recepcją bądź hotelarzom, dla których nie stanowi problemu umawianie się na zakwaterowanie na konkretną godzinę. Systemy online sprawdzą się głównie w przypadku wynajmowanych apartamentów czy mieszkań. Dlatego wystarczy wysłać gościom wygenerowany na czas ich pobytu kod dostępu smsem lub mailem. Po ich wymeldowaniu zaprogramowany na określone godziny szyfr przestanie samoistnie działać. Przy wyborze warto również zwrócić uwagę na konstrukcję drzwi. Podsumowując, istnieją zamki hotelowe, które można zamontować w miejsce klasycznych zamków bez konieczności przeprowadzania skomplikowanych modyfikacji, oraz takie, które możemy zainstalować tylko na konkretnych modelach.

Zamki do drzwi hotelowych to nie jest banalna sprawa, potrzebujesz fachowców?