Jak GPS ustala lokalizację?

Jak GPS ustala lokalizację?

A gdyby tak wiedzieć, gdzie znajduje się dziecko, cierpiący na Alzheimera dziadek, wypożyczony pojazd czy transportowana do klienta przesyłka… W dobie dzisiejszych technologii jest to jak najbardziej możliwe, wystarczy użyć lokalizatora GPS.

Lokalizacja GSM i GPS – jak to działa?

System GSM (ang. Global System for Mobile Communications) to międzynarodowa sieć komórkowa. Jej podstawę stanowią znajdujące się na całym świecie stacje bazowe BTS o ściśle określonym zasięgu. Każde poruszające się urządzenie, które wykorzystuje sieć GSM, łączy się z nimi i zapamiętuje ich numery identyfikacyjne. Pozostawia namierzalny ślad. W ten sposób można określić lokalizację obiektu z dokładnością do nawet kilkudziesięciu metrów.

GPS (ang. Global Positioning System) to z kolei system wykorzystujący do ustalenia konkretnych współrzędnych geograficznych znajdujące się na orbicie okołoziemskiej satelity. Jego działanie jest nieco inne niż sieci GSM. System nie opiera swoich obliczeń na transmitowanych przez urządzenie danych, a odbiera fale radiowe z nadajników satelitarnych. Sygnał dociera do włączonego odbiornika bez przerwy i z prędkością bliską prędkości światła. Dlatego, dzięki temu można ustalić bardzo precyzyjnie jego pozycję.

Monitoring osób i pojazdów

Sieć GPS i GSM wykorzystuje się nie tylko w telefonii komórkowej i nawigacjach samochodowych – ich możliwości są o wiele większe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym można ustalić miejsce pobytu konkretnych osób, odnaleźć zaginione mienie czy sprawdzić trasę pojazdu. Wystarczy, że zamontujemy w samochodzie lokalizator lub wręczymy komuś zegarek z wbudowanymi antenami GPS i GSM. Te innowacyjne urządzenia umożliwiają precyzyjne śledzenie obiektu w czasie rzeczywistym. Warto w nie zainwestować wtedy, gdy liczy się dla nas bezpieczeństwo bliskich osób, np. dziecka czy miewającego kłopoty z pamięcią starszego członka rodziny lub ochrona i kontrola powierzanego innym mienia/pojazdu. Podsumowując, z ich pomocą zawsze ustalimy konkretne położenie obiektu z dokładnością do kilku metrów. Wiele firm – tak jak BH Wandex – oferuje nie tylko kupno lokalizatorów, ale też ich wypożyczenie. Można bez problemu przetestować urządzenie i sprawdzić samodzielnie, czy rzeczywiście go potrzebujemy.

Czy wiesz już jak GPS ustala lokalizację?