lokalizator gps zdjęcie mapy

Lokalizator GPS do samochodu

Lokalizator GPS do samochodu – wszystko, co musisz wiedzieć.

Wiele osób zastanawia się, czy jest jakiś sposób na odnalezienie auta w przypadku kradzieży lub ustalenia, gdzie się ono znajduje w czasie rzeczywistym. Jest taka możliwość, wystarczy zamontować w samochodzie lokalizator GPS. Co warto wiedzieć o tej technologii, jakie są korzyści z jej użytkowania? Odpowiedzi na te i inne pytania prezentujemy w poniższym artykule, zapraszamy do krótkiej lektury!


Lokalizator do samochodu – co to?


Jest to niewielkie urządzenie służące do śledzenia dokładnego umiejscowienia pojazdu. Posiada ono wbudowaną antenę GSM i GPS. Dzięki temu pierwszemu systemowi wykorzystującemu sieć komórkową i stacje bazowe BTS da się ustalić położenie auta z dokładnością do kilkudziesięciu metrów. Druga technologia, satelitarna, umożliwia jeszcze bardziej precyzyjne umiejscowienie pojazdu. Mając więc nadajnik zamontowany w aucie w każdej chwili wiemy, gdzie się ono znajduje.


By bezproblemowo zarządzać flotą pojazdów.


Lokalizator GPS do samochodu jest wykorzystywany głównie przez właścicieli firm przewozowych. Zainstalowany
w gnieździe ODB nadajnik zbiera wszystkie informacje na temat jazdy. Wiemy, z jaką prędkością i po jakich trasach porusza się dane auto czy kiedy ma postoje. Jak ma to wpłynąć na zarządzanie flotą? Dzięki zebranym informacjom można z łatwością przeanalizować styl jazdy zatrudnionych w firmie kierowców. Dodatkowo sprawdzić, czy przestrzegają oni przepisów drogowych. Zweryfikować czy nie robią zbyt dużo przerw lub też nie zbaczają z jakichś powodów z trasy przejazdu.


Lokalizator gps – wsparcie w przypadku kradzieży.

Nadajniki GPS są przydatne szczególnie w przypadku kradzieży. Jako że na bieżąco przekazują informację odnośnie położenia samochodu, w sytuacji jego zaginięcia od razu wskażą dokładne miejsce, gdzie należy go szukać. Lokalizatory są ponadto wyposażone w czujnik ruchu, każde zatem uruchomienie pojazdu jest zapamiętywane, a informacja o tym trafia do właściciela auta np. poprzez raport SMS.


Pomoc w odnalezieniu miejsca postoju.

To kolejne z zastosowań lokalizatora GPS. Czasem zdarza się, że jesteśmy zmuszeni do wyjazdu do obcego miasta czy kraju i parkujemy w nieznanym miejscu, niekiedy zapominając całkowicie nazwę ulicy. W takich przypadkach warto pozostawić w pojeździe nadajnik, by móc bez problemu namierzyć pozostawione gdzieś na parkingu auto.

Ciekawe zastosowania lokalizatorów GPS

Ciekawe zastosowania lokalizatorów GPS

Nowoczesne technologie ułatwiają nam życie, nie ma w tym względzie żadnych wątpliwości. Ale czy rzeczywiście wykorzystujemy w 100% kryjący się w nich potencjał? Sprawdzimy to na przykładzie lokalizatorów GPS. Jakie ciekawe zastosowanie mogą mieć te niepozorne urządzenia?

Nie tylko mapy, czyli efektywne zarządzanie flotą pojazdów

Lokalizatory GPS kojarzą się większości osób wyłącznie z nawigacją samochodową. Ale mogą one również być stosowane przez przedsiębiorców posiadających firmy transportowe czy handlowe do skuteczniejszego zarządzania zespołem. Wystarczy podpiąć czujnik do gniazda ODB w aucie pracownika, by móc w pełni kontrolować jego działania. Dzięki niemu w każdej chwili da się ustalić położenie pojazdu w czasie rzeczywistym, sprawdzić przebyte trasy w dzienniku, zobaczyć, czy kierowca nie łamał nagminnie przepisów drogowych. Ciekawostką jest, że niektóre modele urządzeń pozwalają na cyfrowe sterowanie i np. odcięcie alternatora pojazdu w razie nagłej potrzeby.

Pomoc w przypadku kradzieży

Jako że GPS na bieżąco przekazuje dane odnośnie aktualnej lokalizacji, urządzenie może wskazać miejsce w jakim obecnie znajduje się np. skradziony samochód. A co w przypadku, gdy złodziej odpiął czujnik zamontowany w aucie? Wtedy istnieje szansa na odzyskanie mienia poprzez zajrzenie do zapisu danych – w ten sposób uda się znacząco zawęzić obszar poszukiwań. Co ciekawe, urządzenie jest powszechnie stosowane jako dodatkowe zabezpieczenie na wypadek kradzieży nie tylko w przypadku aut, ale i maszyn budowlanych, rowerów czy nawet pasiek pszczelich.

Lokalizator GPS dla osób starszych i dzieci

Ciekawym przykładem zastosowania urządzenia nawigującego jest śledzenie osób. I nie chodzi tu tylko o działania detektywistyczne czy policyjne, ale o ochronę bliskich. Po lokalizatory GPS warto sięgnąć, gdy obawiamy się o bezpieczeństwo dzieci lub starszych członków rodziny, np. cierpiących na Alzheimera. Z pomocą niewielkiego urządzenia włożonego do plecaka, torebki czy kieszeni kurtki w każdym momencie można sprawdzić, gdzie aktualnie znajduje się dana osoba i czy przypadkiem nie potrzebuje ona naszej pomocy. Coraz częściej odbiorniki tego typu są montowane również w obrożach dla psów.

A może food truck?

Ciekawostką wartą odnotowania, jest to, że lokalizatory GPS są coraz chętniej stosowane w biznesie gastronomicznym. Czujniki pozwalają właścicielom food trucków pokazać klientom, gdzie aktualnie znajduje się ich furgonetka. Trackery stosuje się również w wypożyczalniach rowerów, hulajnóg czy samochodów.

Lokalizatory GPS to świetne rozwiązanie nie tylko dla firm. Informacje o tym jak GPS ustala lokalizację można zleźć w naszym artykule.

Jak GPS ustala lokalizację?

Jak GPS ustala lokalizację?

A gdyby tak wiedzieć, gdzie znajduje się dziecko, cierpiący na Alzheimera dziadek, wypożyczony pojazd czy transportowana do klienta przesyłka… W dobie dzisiejszych technologii jest to jak najbardziej możliwe, wystarczy użyć lokalizatora GPS.

Lokalizacja GSM i GPS – jak to działa?

System GSM (ang. Global System for Mobile Communications) to międzynarodowa sieć komórkowa. Jej podstawę stanowią znajdujące się na całym świecie stacje bazowe BTS o ściśle określonym zasięgu. Każde poruszające się urządzenie, które wykorzystuje sieć GSM, łączy się z nimi i zapamiętuje ich numery identyfikacyjne. Pozostawia namierzalny ślad. W ten sposób można określić lokalizację obiektu z dokładnością do nawet kilkudziesięciu metrów.

GPS (ang. Global Positioning System) to z kolei system wykorzystujący do ustalenia konkretnych współrzędnych geograficznych znajdujące się na orbicie okołoziemskiej satelity. Jego działanie jest nieco inne niż sieci GSM. System nie opiera swoich obliczeń na transmitowanych przez urządzenie danych, a odbiera fale radiowe z nadajników satelitarnych. Sygnał dociera do włączonego odbiornika bez przerwy i z prędkością bliską prędkości światła. Dlatego, dzięki temu można ustalić bardzo precyzyjnie jego pozycję.

Monitoring osób i pojazdów

Sieć GPS i GSM wykorzystuje się nie tylko w telefonii komórkowej i nawigacjach samochodowych – ich możliwości są o wiele większe. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym można ustalić miejsce pobytu konkretnych osób, odnaleźć zaginione mienie czy sprawdzić trasę pojazdu. Wystarczy, że zamontujemy w samochodzie lokalizator lub wręczymy komuś zegarek z wbudowanymi antenami GPS i GSM. Te innowacyjne urządzenia umożliwiają precyzyjne śledzenie obiektu w czasie rzeczywistym. Warto w nie zainwestować wtedy, gdy liczy się dla nas bezpieczeństwo bliskich osób, np. dziecka czy miewającego kłopoty z pamięcią starszego członka rodziny lub ochrona i kontrola powierzanego innym mienia/pojazdu. Podsumowując, z ich pomocą zawsze ustalimy konkretne położenie obiektu z dokładnością do kilku metrów. Wiele firm – tak jak BH Wandex – oferuje nie tylko kupno lokalizatorów, ale też ich wypożyczenie. Można bez problemu przetestować urządzenie i sprawdzić samodzielnie, czy rzeczywiście go potrzebujemy.

Czy wiesz już jak GPS ustala lokalizację?