Dlaczego warto posiadać elektroniczny zamek

Kiedy dosięga nas nowoczesność

Niedawno takie rozwiązania były możliwe tylko jako zabezpieczeniach bunkrów czarnych charakterów w produkcjach filmowych, później sporadycznie zaczęły pojawiać się w hotelach i ośrodkach wypoczynkowych… Okazuje się, że teraz zawitały już do domów jednorodzinnych. Nie ma się czemu dziwić. Elektroniczny zamek do drzwi to ciekawa, wygodna i bezpieczna alternatywa dla standardowego systemu na klucz.

Komfort

Czy jest ktoś, kogo nigdy chwilę po wyjściu z domu nie dopadła dręcząca myśl: „czy na pewno zamknąłem drzwi”? Z elektronicznym systemem ten problem znika. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania zastosowanej technologii, niemniej jednak możliwości są właściwie nieograniczone.

Pomijając fakt, że drzwi mogą zamknąć się na zatrzask, można ustawić także blokadę zamka po upływie określonego czasu lub o danej porze dnia. Można zastosować te same ustawienia, aby zaprogramować odblokowanie systemu. Kiedy rodzice postanowią wpaść pół godziny wcześniej, nie musisz zrywać się, by jak najszybciej wrócić do domu z zakupów. Możesz wpuścić ich do środka, zdalnie operując systemem. Dodatkowo nie trzeba martwić się o ciężki pęk kluczy. W zależności od rodzaju elektronicznego zabezpieczenia, wystarczy jedynie karta, urządzenie mobilne, znajomość kodu lub po prostu odcisk palca.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Zamki elektroniczne pozwalają także kontrolować kto i o której godzinie otwierał drzwi. To może się przydać, aby nadzorować powrót dziecka do domu, ale też na bieżąco wykryć zagrożenie. W przypadku nieprzewidzianego otwarcia system automatycznie powiadamia o tym właściciela bądź od razu wysyła sygnał do ochrony obiektu.

Ułatwienie w biznesie

Dzięki zautomatyzowanym rozwiązaniom zajmowanie się wynajmem krótkoterminowym w hotelu lub obiektach typu Airbnb staje się niezwykle przyjemne. Nie trzeba dostosowywać się do godzin wyjazdu i przyjazdu gości. Nie trzeba także ryzykować, zostawiając klucz pod wycieraczką. Elektroniczny zamek pozwoli zdalnie nadać lub anulować dostęp w określonych porach. Łatwo też zmienić, aktywować i dezaktywować kod lub po prostu zablokować drzwi.

zamek do drzwi cyfrowy widać przekrój z boku, z wewnątrz gałka do chwytania, z zewnątrz gałka z klawiatura i wyświetlaczem

Bezpieczeństwo elektronicznych zamków

Postęp technologiczny jest coraz częściej widoczny w wyposażeniu domów, hoteli czy restauracji. Ciężko zadowolić się tradycyjnymi rozwiązaniami w dobie pełnego dostępu do udogodnień, jakie znajdziemy na rynku. Gdy mamy możliwość zamiany pęka kluczy do drzwi na wygodną aplikację lub kilku cyfrowy kod dostępu, dlaczego nie zaprosić technicznych nowinek do siebie? Przecież funkcjonalności inteligentnych, elektronicznych rozwiązań mają ułatwić nam życie i poczuć się bezpiecznie.

Nowoczesne, ale czy bezpieczne?

Często boimy się czegoś, co jest nam obce. Trudno nam zaufać technologii, której zasad działania nie znamy albo do końca nie rozumiemy. Elektroniczne zamki do drzwi i wątpliwej kwestia ich zabezpieczeń są dobrym tego przykładem. Co więcej, w tym przypadku twórcy amerykańskich filmów, w których hakerzy w ciągu ułamka sekundy łamią szyfry, nie pomagają takim gadżetom w utrzymaniu dobrej reputacji. Jak więc jest naprawdę?

Po pierwsze, w rzeczywistości „rozbrojenie” elektronicznego zamka zajmuje znacznie dłużej. Znalezienie prawidłowej kombinacji cyfr, przy użyciu specjalistycznych programów, zajmuje ponad godzinę (ok. 85 min). Aby z sukcesem rozszyfrować kod lub transmisję pomiędzy urządzeniami (gdy otwieramy drzwi za pomocą innego urządzenia przez Bluetooth), potrzeba nie tylko czasu, ale także ogromnej mocy obliczeniowej.

Po drugie, podatność na zagrożenia lub próby włamania mogą być łatwo wykryte. Producent może wtedy wypuścić aktualizację oprogramowania, wzbogacając je o dodatkowe zabezpieczenia. Z kolei właściciel posiadłości, który zostanie zdalnie poinformowany o przekroczeniu limitu prób wpisania błędnego kodu, ma czas na to, aby w porę zareagować i powiadomić odpowiednie służby.

Nie ma rzeczy niemożliwych

„A więc zamek elektroniczny nie uchroni przed włamaniem?” – zapytają chórem sceptycy. Oczywiście, że istnieje prawdopodobieństwo, iż system zawiedzie. Jednak biorąc pod uwagę trud, jaki włamywacze musieliby zadać sobie, próbując otworzyć drzwi z zamkiem elektronicznym, można z pewnością stwierdzić, że o wiele szybciej poradzą sobie z zabezpieczeniem w tradycyjnych drzwiach na klucz.

Wiele zależy również od użytego mechanizmu, typu i klasy wkładki do drzwi. Warto więc dowiedzieć się więcej o dostępnych na rynku nowoczesnych, bezpiecznych modelach zamków, zanim zdecydujemy się pozbyć tradycyjnego klucza. Zachęcamy także do zapoznania się z ofertą zamków elektronicznych w naszym sklepie!